Relacja z Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w Centrum Dystrybucji x-kom w Częstochowie
Pierwszym punktem line tour’upo x-kom była więc strefa produkcji. Jednym z profili działalności x-kom jest montaż i rozbudowa komputerów. Wieloletnie doświadczenie w zakresie doboru komponentów pozwoliło x-kom stać się geekiem w tej dziedzinie. Dzięki tej wiedzy klienci mogą otrzymać spersonalizowane komputery według własnych potrzeb. W konsekwencji firma stworzyła desktopy własnej marki. Z tym, że podstawową linią stała się linia G4M3R dla graczy, w tym również dla profesjonalnych e-sportowców. Warto dodać, że drużyna x-kom AGO, używając właśnie G4M3R, odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej.
Ze względu na ilość gam oraz konfigurację produktów x-kom prowadzi produkcję gniazdową. Obecnie w produkcji znajduje się ok. 3000 konfiguracji. Klient może dobrać samodzielnie i wybrać komponenty, które dział produkcji dla niego zmontuje. Aby zapewnić najlepszą jakość komputerów, po montażu każdy z nich przechodzi testy funkcjonalności i stabilności. Firma opracowała autorskie rozwiązanie – serwer, z którego konfigurowany komputer po zalogowaniu ściąga pakiet sterowników i po instalacji przechodzi pełnowymiarowy test. Aplikacja pozwala na sprawdzenie wielu podzespołów komputera: dyski, procesor, karty graficzne i dźwiękowe, pamięć RAM i połączenia sieciowe. Każde odstępstwo powoduje, że jednostka trafia do weryfikacji serwisowej.
Przyjęcia w Centrum Dystrybucyjnym nadają rytm pracy całej firmy. Dwa lata temu wdrożono oprogramowanie koordynujące awizację dostaw. Timeslot, bo tak się nazywa ten program, został dostosowany do specyfiki x-komu. Obecnie w TS jest zarejestrowanych 338 użytkowników spoza awizacji, którzy zdalnie bookują godziny przyjazdów, które stanowią 95% wszystkich dostaw. Pozwala to zaplanować kolejne dni pod względem zasobów ludzkich oraz ograniczyć fluktuację w ilościach dostarczanych dziennie produktów. Produkty podczas przyjęcia dzielone są na te, które trafią do lokalizacji stockowych, do pickingu manualnego oraz do magazynu automatycznego.
Magazyn x-kom składa się z pięciu kondygnacji podwójnego składowania pojemników na wysokości 11 m i jest rozpięty na długości 110 m. Każde piętro połączone jest windami: 4 załadunkowe i 4 rozładunkowe, które pracują ze średnią prędkością ok. 60 km/h. Na każdym piętrze pracują wózki transportowe zwane „shuttle”, których jest 38 sztuk, po 19 na każdą stronę, poruszające się ze średnią prędkością ok. 40 km/h. Wózki wyposażone są w optykę rozpoznającą pozycje pojemników z firmy Peperl+Fuchs. Magazyn automatyczny posiada 294 88 miejsc pojemnikowych, które zarządzane są przez system LVS. Automatyczny Magazyn ściśle współpracuje ze stacjami pakowania PK.
W strefie wysokiego skład znajdują się regały o wysokości 10 m mogące pomieścić 3750 miejsc paletowych. W strefie tej poruszają się wózki systemowe Still mx-x poruszające się z prędkością maksymalną do 14 km/h, z możliwością podnoszenia do 18 m, do transportu wykorzystywana jest pętla indukcyjna. Firma zamierza w przyszłości wymienić je na wózki autonomiczne bez operatora. Wózki umożliwiają operatorowi obsługę cały palet, jak i bezpieczną kompletację produktów pod zamówienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciągi komunikacyjne są węższe i umożliwiły dołożenie dwóch dodatkowych regałów (na prawie 1000 dodatkowych miejsc paletowych).
Obecnie magazyn zajmuje powierzchnię 18 000 m2 i składa się z głównej hali o powierzchni 8500 m2 oraz dwóch dodatkowych hal o powierzchni: 5000 m2 (hala niska) i 4500 m2 (hala wysoka). W trzeciej hali o powierzchni 4500 m2 prowadzony jest picking oraz stock. Firma pracuje obecnie nad zautomatyzowaniem pickingu rzeczy gabarytowych. Z chwilą wprowadzenia takiego rozwiązania hala ta zostanie przekształcona w magazyn stockowy na ok. 8000 miejsc paletowych (obecnie jest około 5000 miejsc paletowych). x-kom prężnie się rozwija i planuje dalszą rozbudowę centrum dystrybucji do 58 000 m2 powierzchni.
Realizacja zlecenia kompletacji zamówienia na produkty dokonywana jest w magazynie automatycznym, w strefie pickingu automatycznego. Po zleceniu w systemie zbiórki pojemnik z potrzebnym produktem zjeżdża na jedną z 6 stacji. Pracownik pobiera go z pojemnika głównego i umieszcza w pojemniku docelowym, który to po zakończeniu zbiórki jest przesyłany na stanowiska pakowania. Na stacjach kompletacji kompletowane są 4 rodzaje zleceń: wysyłki klienckie pełne (zautomatyzowane); klienckie do skonsolidowania, część produktów pobierana jest z automatyki, natomiast pozostałe są pobrane z pickingu manualnego (są to produkty, które nie mieszczą się w automatyce lub słabo rotujące, których nie opłaca się trzymać w magazynie automatycznym); zamówienia salonowe dla 27 sklepów stacjonarnych oraz kompletacja per order pod produkcję. Godzinowa wydajność strefy pickingu osiąga nawet 1200 pików.
Pickingiem manualnym obsługiwane są produkty słabiej rotujące, sezonowe, outlety i ostatnie sztuki. Te ostatnie, nierotujące składowane są w „szuflandii”, która w znaczący sposób pozwala na optymalizację miejsc pickingowych. Produkty w opakowaniach wystawowych, które narażone są na zabrudzenia zabezpieczane są folią, która w 80% wykonana jest z recyklingu. Najwrażliwsze produkty to klocki LEGO, które w zestawach kupowane są przez kolekcjonerów lub „inwestorów”. W przypadku tych produktów najmniejsze zagięcie opakowania powoduje, że towar przestaje być pełnowartościowy.
Do pakowania automatycznego wykorzystywana jest maszyna CVP Everest. Linia pakująca została oddana do użytku w ostatnim kwartale 2021 r. Przez pierwsze pół roku spakowała 545 825 paczek (44% wszystkich zamówień). Instalacja może tworzyć paczki z jednym lub wieloma produktami z prędkością do 1100 paczek na godzinę. Ze względu na dostosowanie opakowania do produktów eliminuje się konieczność użycia wypełniaczy oraz ograniczona zostaje objętość paczek (i tym samym ślad węglowy). W związku z tym, że przy pakowaniu, ze względu na zróżnicowanie wielkości pakowanych produktów, powstawały odpady tekturowe, x-kom wprowadził obieg zamknięty tektury. Firma przerabia 1,5 t tektury w ciągu jednego dnia. Sprasowany karton jest następnie wysyłany do producenta kartonów.
W Centrum Dystrybucyjnym x-kom znajduje się 7 doków, przez które wysyłane są codziennie paczki. Firma współpracuje z czołowymi graczami na rynku: Inpostem, UPS-em, Pocztex-em oraz Fedex-em i w przypadku zamówień gabarytowych firmy Zadbano.
Warsztaty poprowadzili:
Utrzymania Ruchu
O GOSPODARZU:
x-kom to jeden z największych sprzedawców komputerów PC w Polsce, obecnie zajmuje ~22% udziału w rynku. x-kom to 27 nowoczesnych sklepów i sklep internetowy, który rejestruje ~60 mln odwiedzin miesięcznie.
Firma specjalizującej się w branży technologicznej, która ciągle dynamiczne się rozwija.
Na początku firma w swojej ofercie miała wyłącznie komputery stacjonarne i podzespoły. Obecnie dysponuje znacznie szerszą gamą produktów takich jak: notebooki, ultrabooki, smartfony, tablety i desktopy. x-kom specjalizuje się również w konsolach do gier, aparatach fotograficznych i innych akcesoriach. Klienci mogą zaopatrywać się w x-komie w sprzęt najbardziej znanych producentów, takich jak Apple, Intel, Samsung, Canon, Acer, Philips, czy Lenovo. Firma każdego dnia rozszerza wachlarz produktów zapewniając swoim klientom inteligentny wybór.
Przedsiębiorstwo aktualnie zatrudnia ponad 2000 pracowników. To nie tylko ekipa zatrudniona w częstochowskiej centrali, ale też ludzie pracujący w krakowskim oddziale oraz pracownicy 27 salonów znajdujących się w największych polskich miastach. Obecnie firma działa na rynku polskim oraz niemieckim, ale w planach jest ekspansja na kolejne rynki. W 2020 roku odnotowano 550 mln euro przychodów w Polsce i 10 mln euro przychodów w Niemczech.