Relacja z Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w Centrum Dystrybucji IKEA.

Ponad siedemdziesięciu uczestników Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych 12 września br. miało okazję na „własne nogi” doświadczyć, jak ogromne jest Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach. A będzie jeszcze większe…

Trzecia wizyta Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w CD IKEA cieszyła się nie mniejszym zainteresowaniem niż dwie poprzednie. Nie dziwi nas ten fakt, bo ich gospodarz – IKEA Distribution Services – nie stoi w miejscu i za każdym razem prezentuje kolejny krok w rozwoju obiektu i wzbogaconą listę operacji, które mają w nim miejsce. Tym razem naszym wspólnym celem było pokazanie zmian, które na procesach wywarł projekt dystrybucji wielokanałowej. W październiku ub. roku rozpoczęło się zatowarowywanie Centrum Dystrybucji do Klienta (CDC), którego zadaniem jest realizacja zamówień składanych przez internet bezpośrednio do klientów w Polsce. Pierwsze takie zamówienie pojawiło się w grudniu ub. roku, a w styczniu tego roku IKEA oficjalnie zainaugurowała działalność CDC. 300 000 zamówień rocznie to możliwości operacyjne CDC. Dla nich utworzono nowy strumień przepływów, o którym opowiedzieli podczas warsztatów Piotr Romański (kierownik projektu Multichannel Distribution) i Sebastian Kaczmarski (menedżer Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach). Ważnym elementem całego projektu był system zarządzania magazynem. W przypadku IKEA jest to Astro WMS® firmy Consafe Logistics, z którą globalną współpracę IKEA rozpoczęła w 1999 r. Jeśli wierzyć opowiedzianej podczas warsztatów anegdocie, Ingvar Kamprad – założyciel IKEA – powiedział, że chce w magazynie mieć kosmiczną technologię i rozpoczęto poszukiwania systemu WMS, który ma z tym najwięcej wspólnego… Astro WMS® obsługuje 76 magazynów IKEA. Jak planować wysyłki i zlecenia, aby ich przygotowanie było jak najsprawniejsze? Jak zapewnić dostępność towaru w obszarach kompletacji? Jakich strategii kompletacji użyć? Jak poradzić sobie z obsługą zwrotów? Co jesteśmy w stanie zautomatyzować? To pytania i wyzwania, które stawiają sobie i stoją przed odpowiedzialnymi za projekty zorganizowania zaplecza magazynowego dla sprzedaży internetowej. W jaki sposób obsłużyć procesy z wykorzystaniem Astro WMS®, opowiedział uczestnikom warsztatów Krzysztof Kalisz, senior business consultant w Consafe Logistics.

Profesjonalne Warsztaty Magazynowe w IKEA to zawsze doskonała okazja, aby zobaczyć na żywo pracę centrum dystrybucyjnego oraz dowiedzieć się, jak były wprowadzone zmiany w magazynie na przestrzeni lat. Zaprezentowaliśmy uczestnikom możliwości, jakie daje Astro WMS® we wspieraniu procesów magazynowych obsługujących kanał sprzedaży e-commerce. Jest to tematyka coraz istotniejsza dla wielu firm, czego przykład stanowi projekt e-commerce zrealizowany przez IKEA w tym roku - mówi Krzysztof Kalisz, senior business consultant w Consafe Logistics.

Na zakończenie części teoretycznej spotkania Małgorzata Mikrut (manager ds. rozwoju rynku Akala Faraone) zaprezentowała bogatą ofertę włoskiego producenta m.in. takich urządzeń jak podesty i platformy samojezdne z serii ELEVAH. Po części teoretycznej w trzech grupach uczestnicy wyruszyli przez Centrum Dystrybucji, by sprawdzić, jak IKEA Distribution Services je sobie urządziła.

Fotogaleria