Relacja z Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych Online w CD Rossmann SDP
Co połączyło datę 21 października br., zapach perfum, skrótowce z rzeczywistości automatyki magazynowej: HRL, AKL i MW, trzy działy i grad pytań? Pierwsze Profesjonalne Warsztaty Magazynowe Online w Centrum Dystrybucyjnym Rossmann SDP.
– Czujemy się liderem automatyzacji logistycznej, ale wiemy, że rynek ma wielu liderów. Szukamy miejsca, platformy do wymiany doświadczeń. Chcemy dzielić się wiedzą – tą, którą możemy się podzielić. Szukamy nowych kontaktów biznesowych w zakresie automatyki magazynowej i… liczymy na zaproszenie do Państwa firm! – mówił Jacek Przerwa, dyrektor ds. technicznych Logistyka Centrala Rossmann SDP, otwierając wirtualną bramę do pierwszej edycji online Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w Centrum Dystrybucyjnym Rossmann SDP.
Nie udało nam się spotkać z uczestnikami w Łodzi, ale staraliśmy się jak najlepiej oddać charakter wydarzenia w świecie wirtualnym. Specjalnie nagrane filmy z komentarzem Jacka Przerwy przenosiły uczestników w omawiane podczas wystąpień miejsca, a stuprocentowa dostępność prowadzących skutkowała ogromną liczbą pytań w sesjach Q&A i na czacie. Cztery godziny spotkania i ponad 400 reakcji na czacie, z czego połowa to pytania i odpowiedzi na nie, naprawdę robi wrażenie! Trzy działy Rossmann SDP – techniczny, IT i logistyki – połączyły wspólnie realizowane projekty, których detalami eksperci podzielili się z naszymi uczestnikami.
Kiedy greenfield? Gdy: dostępne są wolne tereny, a masz możliwość organicznej rozbudowy; otwierasz nową lokalizację (np. ze względu na koszty transportu); obecne procesy są produktywne, bezpieczne, elastyczne; masz możliwość łatwego przeniesienia procesów do nowej lokalizacji; ingerencja w obecne procesy niesie zbyt duże ryzyko lub procesy nie są ustabilizowane.
Kiedy brownfield? Gdy: masz mało efektywne, nieelastyczne procesy; obecne procesy przestały być skalowalne; jest problem z powieleniem całego procesu w nowych lokalizacjach (np. ze względu na liczbę artykułów, sposób kompletacji, duży koszt); jest problem z dostępnością odpowiednich działek, koszty pracy są wysokie, a wymogi BHP rosną (zastępowanie procesów nieefektywnych i nieergonomicznych procesami automatycznymi), a także – kiedy infrastruktura jest wyeksploatowana i konieczna jest jej wymiana, retrofit. Leszek Patura, kierownik ds. optymalizacji procesów magazynowych Rossmann SDP, zalecał w swojej prezentacji postawienie tych pytań, gdy podejmowana jest decyzja o modelu inwestycji.
36 transporterów kuwet, prędkość poruszania 4,5 m/s, 4700 miejsc składowania, powierzchnia całości 170 m2 to kilka cyfr oddających potencjał sekwencjonera zainstalowanego w CD Rossmann. Misję – sekwencjoner, czyli „wrażenia” z wdrożenia tego projektu, przedstawił Krzysztof Zborowski, menedżer projektów automatyki Rossmann SDP.
Jak stworzyć niezawodny zespół sekcji obsługi procesów automatyki? Maksymilian Bednarek, kierownik Sekcji Procesów Automatycznych Rossmann SDP, opowiedział o tym, czym się zajmuje Sekcja Procesów Automatycznych, co jest ważne przy tworzeniu sekcji, jakie działy firmy włączyć w stałą współpracę i… czego nie daje automatyka. A nie daje pełnej elastyczności. Jak stwierdził Maksymilian Bednarek, automatyka to harmonia pracy, pozwala zwiększyć wydajność, przepływ nośników, oszczędzić lub ułatwić pracę, ale wymaga dyscypliny zarówno w pracy, jak i w planowaniu.
Artur Kulczyński, starszy specjalista ds. systemów WMS i MFC Rossmann SDP, przybliżył sposób projektowania instalacji automatycznych z wykorzystaniem symulacji komputerowej. Dlaczego są one kluczowym narzędziem projektowania systemów automatyki? Jak stwierdził Artur Kulczyński, automatyka magazynowa to system złożony, z którym związane są ograniczenia analityczne, a symulacja pozwala na dopracowanie koncepcji przed wnioskiem inwestycyjnym, upewnienie się, „czego chcemy”, i finalnie – jej zwizualizowanie. Prowadzący dokładnie wskazał, co symulować i na jakim etapie projektu systemu automatyki oraz jakie konkretne narzędzia są tu niezbędne.
Czy w systemach IT możemy mówić o niezawodności? Zagadnienie niezawodności systemów i sieci IT wiążą się z potrzebą zapewnienia usług dyspozycyjności – zapewnienia uprawnionym osobom możliwości ciągłego korzystania z zasobów systemu w dowolnym czasie oraz integralności – zapewnienia, że dane zawarte w systemie lub przesyłane przez sieć nie będą zmienione lub przekłamane na poziomie serwerów. O rozwiązaniu klastrowym failover wybranym dla serwerów MFC Magazynu Wysyłkowego Rossmann SDP opowiedział Bartosz Szumski, koordynator IT ds. systemów automatyki Rossmann SDP.
Najnowszy zrealizowany projekt – Magazyn Wysyłkowy – pojawił się w wielu miejscach prezentacji. Wrócił do niego na zakończenie także Jakub Kownacki, dyrektor techniczny / CTO ISS RFID, który opowiedział o wsparcie procesu załadunku przy pomocy RFID. Jakie są efekty zastosowania RFID w Magazynie Wysyłkowym Rossmann? Dla przypomnienia (publikowaliśmy w ub. roku w „Nowoczesnym Magazynie” artykuł na ten temat): są to m.in. prawidłowa identyfikacja załadowanych rollkontenerów z magazynu do pojazdu, potwierdzenie dostawy kontenerów do miejsca przeznaczenia – przez stacjonarny czytnik zamontowany w sklepie, potwierdzenie zwrotu rollkontenerów do magazynu.
Warsztaty poprowadzili:

Rossmann SDP
Obecnie odpowiada za realizację dwóch projektów systemów automatyki: sekwencjonera (projekt z firmą Aberle) i AKL nr 2 (z firmą SSI Schaefer). Prywatnie fan ciężkiego grania i Formuły 1.

operacyjnego zmiany
Rossmann SDP

ds. systemów WMS i MFC
Rossmann SDP

Rossmann SDP

Rossmann SDP

Rossmann SDP
Prywatnie fan dobrej whisky, gier planszowych oraz LinkedIn (pl.linkedin.com/in/bszumski).

ISS RFID
Szczegółowy program warsztatów:
Inwestycje greenfield vs. brownfield na przykładzie rozbudowy sieci dystrybucyjnej Rossmann – z doświadczenia Rossmann SDP
- Jakie wady, a jakie zalety mają inwestycje brownfield i greenfield?
- Jakie są wyzwania związane z inwestycjami w sąsiedztwie działających procesów?
- O czym pamiętać przy przeprowadzaniu inwestycji brownfield?
Misja – sekwencjoner, czyli „wrażenia” z wdrożenia automatyki magazynowej
- Jakie wyzwania techniczne niesie ze sobą rozbudowa i wdrożenie systemu automatyki (2 sekwencjonery), który jednocześnie jest w 100% systemem pracującym operacyjnie?
- Na jakie detale wykonawcze należy bezwzględnie zwracać uwagę, aby uniknąć problemów na etapie odbiorów i startu systemu?
- Jak wcześnie zacząć testować urządzenia automatyki podczas rozruchu? Dlaczego?
- Czy łagodny start jest zawsze uzasadniony, czyli na ile obciążać urządzenia w trakcie uruchomienia?
Sekcja obsługi procesów automatyki w Rossmann – jak stworzyć niezawodny zespół?
- Czym zajmuje się sekcja obsługi procesów automatyki i co przy jej powstawaniu jest ważne?
- Jak i jakie zadania wyznaczać sekcji obsługi procesów automatyki?
- Jakie działy firmy włączyć w stałą współpracę przy uruchamianiu automatyki magazynowej i przy regularnej z nią pracy?
Projektowanie instalacji automatycznych z wykorzystaniem symulacji komputerowej
- Dlaczego symulacje automatyki są kluczowym narzędziem projektowania systemów automatyki?
- Co symulować i na jakim etapie projektu systemu automatyki?
- Co z symulacją gdy projekt jest zakończony i instalacja działa?
- Jak stworzyć i wykorzystać symulację w przypadku połączenia kilku systemów automatycznych o różnej specyfice procesu?
- Jakie narzędzia do symulacji komputerowej w projektowaniu automatyki wykorzystuje Rossmann SDP i dlaczego?
Serwery MFC Magazynu Wysyłkowego Rossmann SDP, czyli rzecz o przewadze rozwiązań klastrowych failover (High-availability) w systemach automatyki
- Dlaczego warto rozwiązania aplikacji dla automatyki instalować w środowisku klastra?
- Czy bez aplikacji takich jak wizualizacja można pracować z automatyką?
- Dlaczego cold-backup często proponowany przez dostawców nie jest rozwiązaniem w procesach automatyki?
GOSPODARZ WYDARZENIA:
Rossmann jest jedną z największych sieci drogeryjnych w Europie, funkcjonującą w Niemczech, Polsce, Czechach, Albanii, Turcji na Węgrzech oraz w Hiszpanii. Pierwszy sklep w Polsce został otwarty w 1993 roku w Łodzi. Dziś Rossmann Polska to 1440 sklepów w blisko 450 miastach, które każdego dnia odwiedza ponad 800 tysięcy klientów. Polska siedziba i magazyn centralny firmy zlokalizowane są przy ul. świętej Teresy w Łodzi. Magazyny regionalne znajdują się w Grudziądzu oraz w Pyskowicach. Firma zatrudnia 18 700 pracowników. Z ponad 28% udziałem w rynku chemiczno-kosmetycznym Rossmann jest niekwestionowanym liderem branżowym w Polsce.
Etapy rozwoju Centrum Dystrybucyjnego Rossmann
Pierwsze operacje w Centrum Dystrybucyjnym Rossmann w Łodzi rozpoczęły się w 2003 r. Począwszy od 2010 r. sieć drogerii sukcesywnie inwestuje w rozbudowę automatycznych systemów wspomagania logistyki:
- w 2010 r. – uruchomiono magazyn kompletacji AKL1 na 6500 pojemników,
- w 2011 r. – uruchomiono magazyn wysokiego składowania HRL1 na 7500 palet EUR,
- w 2017 r. – uruchomiono magazyn wysokiego składowania HRL2 na 36 000 palet EUR,
- w 2020 r. uruchomiono magazyn wysyłkowy na 8300 RC (rollkontenery),
- w 2021 r. planowane jest zakończenie kolejnego, piątego już etapu rozbudowy systemów automatyki logistycznej – magazynu kompletacji AKL 2 na 100 000 pojemników.