Relacja z Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych Online w CD Rossmann SDP

Różne działy, ale wspólne projekty

Co połączyło datę 21 października br., zapach perfum, skrótowce z rzeczywistości automatyki magazynowej: HRL, AKL i MW, trzy działy i grad pytań? Pierwsze Profesjonalne Warsztaty Magazynowe Online w Centrum Dystrybucyjnym Rossmann SDP.

– Czujemy się liderem automatyzacji logistycznej, ale wiemy, że rynek ma wielu liderów. Szukamy miejsca, platformy do wymiany doświadczeń. Chcemy dzielić się wiedzą – tą, którą możemy się podzielić. Szukamy nowych kontaktów biznesowych w zakresie automatyki magazynowej i… liczymy na zaproszenie do Państwa firm! – mówił Jacek Przerwa, dyrektor ds. technicznych Logistyka Centrala Rossmann SDP, otwierając wirtualną bramę do pierwszej edycji online Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w Centrum Dystrybucyjnym Rossmann SDP.

Nie udało nam się spotkać z uczestnikami w Łodzi, ale staraliśmy się jak najlepiej oddać charakter wydarzenia w świecie wirtualnym. Specjalnie nagrane filmy z komentarzem Jacka Przerwy przenosiły uczestników w omawiane podczas wystąpień miejsca, a stuprocentowa dostępność prowadzących skutkowała ogromną liczbą pytań w sesjach Q&A i na czacie. Cztery godziny spotkania i ponad 400 reakcji na czacie, z czego połowa to pytania i odpowiedzi na nie, naprawdę robi wrażenie! Trzy działy Rossmann SDP – techniczny, IT i logistyki – połączyły wspólnie realizowane projekty, których detalami eksperci podzielili się z naszymi uczestnikami.

Kiedy greenfield? Gdy: dostępne są wolne tereny, a masz możliwość organicznej rozbudowy; otwierasz nową lokalizację (np. ze względu na koszty transportu); obecne procesy są produktywne, bezpieczne, elastyczne; masz możliwość łatwego przeniesienia procesów do nowej lokalizacji; ingerencja w obecne procesy niesie zbyt duże ryzyko lub procesy nie są ustabilizowane.

Kiedy brownfield? Gdy: masz mało efektywne, nieelastyczne procesy; obecne procesy przestały być skalowalne; jest problem z powieleniem całego procesu w nowych lokalizacjach (np. ze względu na liczbę artykułów, sposób kompletacji, duży koszt); jest problem z dostępnością odpowiednich działek, koszty pracy są wysokie, a wymogi BHP rosną (zastępowanie procesów nieefektywnych i nieergonomicznych procesami automatycznymi), a także – kiedy infrastruktura jest wyeksploatowana i konieczna jest jej wymiana, retrofit. Leszek Patura, kierownik ds. optymalizacji procesów magazynowych Rossmann SDP, zalecał w swojej prezentacji postawienie tych pytań, gdy podejmowana jest decyzja o modelu inwestycji.

36 transporterów kuwet, prędkość poruszania 4,5 m/s, 4700 miejsc składowania, powierzchnia całości 170 m2 to kilka cyfr oddających potencjał sekwencjonera zainstalowanego w CD Rossmann. Misję – sekwencjoner, czyli „wrażenia” z wdrożenia tego projektu, przedstawił Krzysztof Zborowski, menedżer projektów automatyki Rossmann SDP.

Jak stworzyć niezawodny zespół sekcji obsługi procesów automatyki? Maksymilian Bednarek, kierownik Sekcji Procesów Automatycznych Rossmann SDP, opowiedział o tym, czym się zajmuje Sekcja Procesów Automatycznych, co jest ważne przy tworzeniu sekcji, jakie działy firmy włączyć w stałą współpracę i… czego nie daje automatyka. A nie daje pełnej elastyczności. Jak stwierdził Maksymilian Bednarek, automatyka to harmonia pracy, pozwala zwiększyć wydajność, przepływ nośników, oszczędzić lub ułatwić pracę, ale wymaga dyscypliny zarówno w pracy, jak i w planowaniu.

Artur Kulczyński, starszy specjalista ds. systemów WMS i MFC Rossmann SDP, przybliżył sposób projektowania instalacji automatycznych z wykorzystaniem symulacji komputerowej. Dlaczego są one kluczowym narzędziem projektowania systemów automatyki? Jak stwierdził Artur Kulczyński, automatyka magazynowa to system złożony, z którym związane są ograniczenia analityczne, a symulacja pozwala na dopracowanie koncepcji przed wnioskiem inwestycyjnym, upewnienie się, „czego chcemy”, i finalnie – jej zwizualizowanie. Prowadzący dokładnie wskazał, co symulować i na jakim etapie projektu systemu automatyki oraz jakie konkretne narzędzia są tu niezbędne.

Czy w systemach IT możemy mówić o niezawodności? Zagadnienie niezawodności systemów i sieci IT wiążą się z potrzebą zapewnienia usług dyspozycyjności – zapewnienia uprawnionym osobom możliwości ciągłego korzystania z zasobów systemu w dowolnym czasie oraz integralności – zapewnienia, że dane zawarte w systemie lub przesyłane przez sieć nie będą zmienione lub przekłamane na poziomie serwerów. O rozwiązaniu klastrowym failover wybranym dla serwerów MFC Magazynu Wysyłkowego Rossmann SDP opowiedział Bartosz Szumski, koordynator IT ds. systemów automatyki Rossmann SDP.

Najnowszy zrealizowany projekt – Magazyn Wysyłkowy – pojawił się w wielu miejscach prezentacji. Wrócił do niego na zakończenie także Jakub Kownacki, dyrektor techniczny / CTO ISS RFID, który opowiedział o wsparcie procesu załadunku przy pomocy RFID. Jakie są efekty zastosowania RFID w Magazynie Wysyłkowym Rossmann? Dla przypomnienia (publikowaliśmy w ub. roku w „Nowoczesnym Magazynie” artykuł na ten temat): są to m.in. prawidłowa identyfikacja załadowanych rollkontenerów z magazynu do pojazdu, potwierdzenie dostawy kontenerów do miejsca przeznaczenia – przez stacjonarny czytnik zamontowany w sklepie, potwierdzenie zwrotu rollkontenerów do magazynu.

Fotogaleria

Warsztaty poprowadzili:

Jacek Przerwa
dyrektor ds. technicznych Logistyka Centrala
Rossmann SDP
Od początku kariery zawodowej odpowiedzialny za projekty inwestycyjne i utrzymanie ruchu w branżach farmaceutycznej i logistyce... więcej. Kierował m.in. projektem rozbudowy powierzchni magazynowych (dodatkowe 60 000 mkw.) i implementacji automatyki magazynowej o pojemności 169 000 miejsc paletowych w Centrum Dystrybucji JYSK w latach 2009 – 2011. Tworzył i tworzy struktury techniczne (IT, WMS, Automatyka, Utrzymanie Obiektów, R&D). Uczestniczył w projekcie budowy i uruchomienia Centrum Dystrybucji JYSK w Bułgarii. Od dwóch lat w Rossmann. Pełni rolę program menedżera dla projektów automatyki. Realizuje projekty automatyki w Rossmann z zespołem specjalistów technicznych, logistycznych i IT. Od ponad roku zarządza, współtworzy i stale rozwija zespół projektowy dla systemów automatyki.
Obecnie odpowiada za realizację dwóch projektów systemów automatyki: sekwencjonera (projekt z firmą Aberle) i AKL nr 2 (z firmą SSI Schaefer). Prywatnie fan ciężkiego grania i Formuły 1.
Maksymilian Bednarek
zastępca kierownika
operacyjnego zmiany
Rossmann SDP
Absolwent programu Menedżer od Podstaw. Organizuje i planuje pracę przy automatyce w Rossmann. Optymalizuje i analizuje procesy w logistyce... więcej magazynowej. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, adept Giełdy Papierów Wartościowych i entuzjasta bliskich i dalekich podróży z plecakiem.
Artur Kulczyński
starszy specjalista
ds. systemów WMS i MFC
Rossmann SDP
SStoi za nim 5 lat doświadczenia w pracy z systemem WMS i automatyką magazynową przy ścisłej współpracy z zagranicznymi dostawcami... więcej oprogramowania. W Rossmann zajmuje się wsparciem i rozwojem systemów wspomagających pracę magazynu i automatyki. Członek zespołu wdrożeniowego i koncepcyjnego w czterech projektach rozbudowy instalacji automatycznych. Obecnie bierze udział w projekcie nowego obszaru miniload i wspiera rozwój obecnych systemów automatycznych z firmami Körber, SSI Schäfer i Erhardt + Partner. W wolnej chwili oddaje się takim pasjom jak: książki, RPG, siatkówka, rugby, kolarstwo, motorsport.
Krzysztof Zborowski
menedżer projektów automatyki
Rossmann SDP 
 
Związany z automatyką magazynową 6 lat – od maintenance, przez uruchomienie nowych obiektów, po wsparcie w projektach automatyki... więcej (Polska/Szwecja/Dania/Bułgaria). Odpowiedzialny za optymalizacje działań, usprawnienia w funkcjonowaniu urządzeń oraz proces uruchomienia nowych fragmentów automatyki na terenie Centrum Dystrybucyjnego Rossmann. Dział Techniczny Rossmann wspiera od 9 miesięcy. Prywatnie interesują go motocykle, motorsport oraz elektronika.
Leszek Patura
kierownik ds. optymalizacji procesów magazynowych
Rossmann SDP
Od 12 lat w Rossmann. Odpowiedzialny ze strony Działu Logistyki za projektowanie i wdrożenie systemów automatyki magazynowej od etapu analizy... więcej danych, przez projekt, modelowanie procesów po wdrożenie (high-bay, Magazyn Wysyłkowy i miniload). Realizuje projekty związane z analizą i usprawnianiem procesów logistycznych. Prywatnie fan rugby i piłki nożnej.
Bartosz Szumski
koordynator IT ds. systemów automatyki
Rossmann SDP
Lider w działaniach społecznych i zawodowych oraz kierownik projektów o ponad 15-letnim doświadczeniu w zespołach IT. Odpowiedzialny od... więcej 3 lat za realizację projektów automatyki w Rossmann SDP w zakresie infrastruktury IT, od definicji i założeń, po odbiory końcowe. Odpowiedzialny za bezpieczeństwo usług oraz systemów informatycznych automatyki, wsparcie użytkowników końcowych i rozwiązywanie problemów z aplikacjami i sprzętem IT.

Prywatnie fan dobrej whisky, gier planszowych oraz LinkedIn (pl.linkedin.com/in/bszumski).
Jakub Kownacki
dyrektor techniczny
ISS RFID
Zaangażowany w ISS RFID od początku działalności firmy, czyli od 2015 roku. Od 2018 roku pełni funkcję dyrektora technicznego. Odpowiada za... więcej rozwój produktów i usług, wprowadzanie innowacji do działalności firmy oraz nadzór techniczny nad prowadzonymi wdrożeniami. Aktywnie uczestniczy w rozwoju rozwiązań opartych na technologiach radiowych na rodzimym rynku, m.in. współpracując z Politechniką Gdańską. Wraz z zespołem tej uczelni prowadzonym przez dra Łukasza Kulasa i dr. Krzysztofa Nykę z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki opracował plombę RFID TE (Tamper Evidence), innowację na skalę światową, której prototyp został zaprezentowany na targach RFID Journal Live w Phoenix w USA w 2017 roku. Na bieżąco śledzi światowe nowości RFID uczestnicząc w międzynarodowych wydarzeniach branżowych, m.in. RFID Journal, RFID Tomorrow czy IEEE RFID. Równocześnie w firmie Silny & Salamon jest odpowiedzialny za prace badawczo-rozwojowe oraz wprowadzanie nowych produktów do oferty. Wiedzę teoretyczną posiadł podczas studiów na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

Szczegółowy program warsztatów:

1

Inwestycje greenfield vs. brownfield na przykładzie rozbudowy sieci dystrybucyjnej Rossmann – z doświadczenia Rossmann SDP

 • Jakie wady, a jakie zalety mają inwestycje brownfield i greenfield?
 • Jakie są wyzwania związane z inwestycjami w sąsiedztwie działających procesów?
 • O czym pamiętać przy przeprowadzaniu inwestycji brownfield?
2

Misja – sekwencjoner, czyli „wrażenia” z wdrożenia automatyki magazynowej

 • Jakie wyzwania techniczne niesie ze sobą rozbudowa i wdrożenie systemu automatyki (2 sekwencjonery), który jednocześnie jest w 100% systemem pracującym operacyjnie?
 • Na jakie detale wykonawcze należy bezwzględnie zwracać uwagę, aby uniknąć problemów na etapie odbiorów i startu systemu?
 • Jak wcześnie zacząć testować urządzenia automatyki podczas rozruchu? Dlaczego?
 • Czy łagodny start jest zawsze uzasadniony, czyli na ile obciążać urządzenia w trakcie uruchomienia?
3

Sekcja obsługi procesów automatyki w Rossmann – jak stworzyć niezawodny zespół?

 • Czym zajmuje się sekcja obsługi procesów automatyki i co przy jej powstawaniu jest ważne?
 • Jak i jakie zadania wyznaczać sekcji obsługi procesów automatyki?
 • Jakie działy firmy włączyć w stałą współpracę przy uruchamianiu automatyki magazynowej i przy regularnej z nią pracy?
4

Projektowanie instalacji automatycznych z wykorzystaniem symulacji komputerowej

 • Dlaczego symulacje automatyki są kluczowym narzędziem projektowania systemów automatyki?
 • Co symulować i na jakim etapie projektu systemu automatyki?
 • Co z symulacją gdy projekt jest zakończony i instalacja działa?
 • Jak stworzyć i wykorzystać symulację w przypadku połączenia kilku systemów automatycznych o różnej specyfice procesu?
 • Jakie narzędzia do symulacji komputerowej w projektowaniu automatyki wykorzystuje Rossmann SDP i dlaczego?
5

Serwery MFC Magazynu Wysyłkowego Rossmann SDP, czyli rzecz o przewadze rozwiązań klastrowych failover (High-availability) w systemach automatyki

 • Dlaczego warto rozwiązania aplikacji dla automatyki instalować w środowisku klastra?
 • Czy bez aplikacji takich jak wizualizacja można pracować z automatyką?
 • Dlaczego cold-backup często proponowany przez dostawców nie jest rozwiązaniem w procesach automatyki?

GOSPODARZ WYDARZENIA:

www.rossmann.pl

Rossmann jest jedną z największych sieci drogeryjnych w Europie, funkcjonującą w Niemczech, Polsce, Czechach, Albanii, Turcji na Węgrzech oraz w Hiszpanii. Pierwszy sklep w Polsce został otwarty w 1993 roku w Łodzi. Dziś Rossmann Polska to 1440 sklepów w blisko 450 miastach, które każdego dnia odwiedza ponad 800 tysięcy klientów. Polska siedziba i magazyn centralny firmy zlokalizowane są przy ul. świętej Teresy w Łodzi. Magazyny regionalne znajdują się w Grudziądzu oraz w Pyskowicach. Firma zatrudnia 18 700 pracowników. Z ponad 28% udziałem w rynku chemiczno-kosmetycznym Rossmann jest niekwestionowanym liderem branżowym w Polsce.

Etapy rozwoju Centrum Dystrybucyjnego Rossmann

Pierwsze operacje w Centrum Dystrybucyjnym Rossmann w Łodzi rozpoczęły się w 2003 r. Począwszy od 2010 r. sieć drogerii sukcesywnie inwestuje w rozbudowę automatycznych systemów wspomagania logistyki:

 • w 2010 r. – uruchomiono magazyn kompletacji AKL1 na 6500 pojemników,
 • w 2011 r. – uruchomiono magazyn wysokiego składowania HRL1 na 7500 palet EUR,
 • w 2017 r. – uruchomiono magazyn wysokiego składowania HRL2 na 36 000 palet EUR,
 • w 2020 r. uruchomiono magazyn wysyłkowy na 8300 RC (rollkontenery),
 • w 2021 r. planowane jest zakończenie kolejnego, piątego już etapu rozbudowy systemów automatyki logistycznej – magazynu kompletacji AKL 2 na 100 000 pojemników.
ORGANIZATORZY:
PARTNERZY